Ενας συναρπαστικός αγώνας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από MESSI Την / Το Κυρ Ιουν 10, 2012 10:02 pm

Ένας συναρπαστικός αγώνας
Ένας συναρπαστικός αγώνας ήταν αυτός που έγινε την παρασκευή 7/6/2012 στον όποιο η Πολωνία αντιμετώπιζε στην Βαρσοβία, στο κατάμεστο εθνικό στάδιο της ,την Ελλάδα .Στο πλευρό της η Πολωνία είχε 50.000 πολωνούς ενώ η Ελλάδα μόλις 5.000 έλληνες.

Οι πολωνοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα αφού στο δεκαπεντάλεπτο έχασαν 4 με 5 ευκαιρίες ενώ η Ελλάδα μόνο μια ,εκείνη του Φάνη Γκέκα με κεφαλιά από την σέντρα του Καραγκούνη. Ο Κώστας Χαλκιάς μπόρεσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του για 16 ολόκληρα λεπτά, αφού στα 17 λεπτά αγώνα ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την Πολωνία. Σα να μην έφτανε αυτό μετά από λίγο τραυματίστηκε ο Αβραάμ Παπαδόπουλος ο όποιος μπόρεσε και πηρέ συμμετοχή στο αγώνα μόλις 34 λεπτά αφού αντικαταστήθηκε στο 35 με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο. Σε λίγο η Ελλάδα μένει με 10 παίκτες αφού ο διαιτητής έδωσε δυο ανύπαρκτες κάρτες στον Παπασταθόπουλο . Στο 45 ο διαιτητής κλείνει τα μάτια στο καθαρότατο χέρι που κάνει μέσα στην περιοχή ο αμυντικός της Πολωνίας. Αντί του Νίνι στο δεύτερο ημίχρονο μπαίνει ο Σαλπιγκίδης , ο οποίος χρειάστηκε 6 λεπτά για να σκοράρει αφού στο 51 με κενό το τέρμα έστειλε την μπάλα στη στην αριστερή γωνιά της εστίας. Στο 60κατι ο Φορτούνης μπαίνει αντί του Φάνη Γκέκα ,ο Φορτούνης στο 72 κάνει μια πάσα η όποια έβγαλε τετ α τετ τον Σαλπιγκίδη ο οποίος στην προσπάθεια του να περάσει τον τερματοφύλακα βρίσκετε στο έδαφος και ο διαιτητής έχει δώσει το καθαρό πέναλτι το όποιο κάνει ο τερματοφύλακας της Πολωνίας. Το πέναλτι εκτελεί ο καραγκούνης το οποίο απέκρουσε το της Πολωνίας, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ελλάδα πηρέ 1 πολύτιμο βαθμό στο EURO.

Πιστεύω πως η εθνική Ελλάδος έκανε έναν άθλο για να φέρει την ισοπαλία αφού η διαιτησία ήταν κατά της. Αυτός πιστεύω ήταν ένας συναρπαστικος αγώνας .