ΟΙ ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

30φράσεις που έμειναν στην ιστορία…

Πήγαινε κάτω

30φράσεις που έμειναν στην ιστορία… Empty 30φράσεις που έμειναν στην ιστορία…

Δημοσίευση από MESSI Πεμ Ιαν 12, 2012 4:14 pm

1)’Και εσυ τεκνον Βρουτε;’ .Ιουλιος Καισαρας

2)’Και ομως γυριζει΄,Γαλιλαιος,λιγο μετα την καταδίκη του.

3)’Μια εικονα,χιλιες λεξεις’, Ναπολέων.

4)’Η γνωση μιλαει,αλλα η σοφια ακουει’,Jimi Hendrix

5)’Δεν ξερω με τι οπλα θα γινει ο 3ος Παγκοσμιος Πολεμος,αλλα ο 4ος θα γινει με πετρες και ροπαλα.’
Albert Einstein

6)Ολοι σκεφτοναι να αλλαξουν τον κοσμο,αλλα κανενας δεν σκεφτεται να αλλαξει τον εαυτο του’,Tolstoy

7)’I have a dream’, Martin Luther King

Cool’Μηχανη βαρυτερη απο τον αερα δεν μπορει να πεταξει’
Λορδος Κελβιν

9)’Στην πυρα’,ιεροεξεταστης προς ‘αιρετικο’

10)’Γνωθι σαυτον’, Χιλων ο Λακεδαιμονιος11)’Χτιζουμε πολλους τοιχους,αλλα οχι αρκετες γεφυρες’
Isaac Newton

12)’Oι ανθρωποι νομιζουν οτι ειμαι περιεργος.Αυτο ειναι λαθος.Εχω την καρδια μικρου παιδιου.Ειναι σ’ενα βαζο,πανω στο γραφειο μου.’ Steven King

13)’Δεν απετυχα.Απλα βρηκα 10.000 τροπους που δεν δουλευουν’ Thomas Edison

14)’Δεν ειναι χαμενοι ολοι οσοι περιπλανιουνται’, J.R.R. Tolkien

15)’Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone

16)’Mea culpa’(Λαθος μου),Aνδρεας Παπανδρεου

17)’Ειναι τρελοι αυτοι οι Ρωμαιοι’,Οβελιξ

18)Ένα μικρό βήμα για τον άνθρωπο, ένα μεγάλο μεγάλο άλμα για την ανθρωπότητα.’Νιλ Αρμστρονγκ

19)’Μολων Λαβε’,Λεωνιδας

20)’Νενίκηκά σε, Σολομών’,Ιουστινιανος

21)’Ναι, αλλά σε τι θα χρησιμέψει;’,Μηχανικος της ΙΒΜ για το μικροτσιπ(!)1968

22)«Πριν ο άνθρωπος πατήσει στο φεγγάρι, η αλληλογραφία θα μεταφέρεται από τη Νέα Υόρκη στην Αυστραλία μέσα σε μερικές ώρες με κατευθυνόμενους πυραύλους. Βρισκόμαστε λίγο πριν το πυραυλικό ταχυδρομείο.»
Αρθουρ Σάμερφιλντ, Γενικός διευθυντής της ταχυδρομικής υπηρεσίας, 1959

23)«Η άμαξα χωρίς άλογα είναι προς το παρόν μια πολυτέλεια για τους πλουσίους. Αν και η τιμής πιθανότατα θα πέσει στο μέλλον δεν θα γίνει ποτέ τόσο δημοφιλής όσο τα ποδήλατα.»
Literary Digest, 1899

24)»Ο Θεός έβαλε τήν υπογραφή Του (δια την ελευθερίαν της Πατρίδος μας) και δεν την παίρνει πίσω» (Θ. Κολοκοτρώνης)

25)’Houston, we have a problem’,Apollo 13

26)’Πρωτα ερχονται τα χαμογελα,υστερα τα ψεματα.Στο τελος οι σφαιρες’,Ρολαντ Ντεσειν της Γαλααδ

27)’Να ζει κανεις ή να μη ζει’,Αμλετ

28)’Στους γονείς μου οφείλω το ζην, στους δασκάλους το ευ ζην’,Μεγας Αλεξανδρος

29)’Τετελεσται’,Ιησους Χριστος

30)’Εαλω η Πόλις»,Στρατιωτης κατα την πολιορκεια της Κωνσταντινουπολης απο τον Μωαμεθ τον Β’

πηγη αρχειου : http://www.online-greece.gr/2010/01/248-%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1/
MESSI
MESSI

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ημερομηνία εγγραφής : 14/12/2010
Ηλικία : 36
Τόπος : Ελλάδα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης