ΈΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΈΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ

Δημοσίευση από marios Την / Το Πεμ Μαρ 08, 2012 10:30 pm

Το διαστημόπλοιο που είμαι μέλος μετά από δέκα μήνες ταξίδι φτάνει σε ένα άγνωστο πλανήτη.
Όταν βγήκα έξω είδα να έρχεται προς το μέρος μου ένα παράξενο πλάσμα. Ήταν γυμνό χωρίς μαλλιά με δύο τρύπες για μάτια και μια σχισμή στη θέση του στόματος.
- Γεια σου είμαι ο Μάριος.Τι κάνεις;
- Γεια σου είμαι καλά με λένε Τζέηκ. Φαίνεσαι πολύ παράξενος, από πού ήρθες; (Απάντησε με παράξενη φωνή).
- Ήρθα από έναν πλανήτη που λέγετα Γη.
- ¶ τον ξέρω.
- Τί ακριβώς ξέρεις;
- Ξέρω πως ο πλανήτης σας έχει πολύ πράσινο και γαλάζιο χρώμα.
- Ναί το πράσινο χρώμα είναι τα δάση, τα βουνά, οι πεδιάδες και το γαλάζιο είναι ο ουρανός, η θάλασσα, τα ποτάμια, οι λίμνες με το αλμυρό και γλυκό νερό τους.
- Τί είναι το νερό;
-Το νερό είναι το πιο απαραίτητο στοιχείο για τη ζωή μας.
-Και γιατί ήρθες εδώ;
-Είμαι μέλος μιας διαστημικής αποστολής που ψάχνει για το αν υπάρχει ζωή σε άλλους πλανήτες. Πριν φτάσουμε εδώ συναντήσαμε και άλλους πλανήτες οι οποίοι όμως ήταν ή πολύ παγωμένοι ή πολύ ζεστοί οπότε δεν μπορούσαμε να πλησιάσουμε. Πώς λέγεται εδώ ο πλανήτης;
-ΖΟΟ.
-Πώς ζείτε εδώ;
-Εδώ δεν χρειάζεται να τρώμε ή να κοιμόμαστε όπως εσείς στη Γη. Όλα εδώ γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού που έχουμε στο σώμα μας, γιατί είμαστε πολύ πιο έξυπνοι από εσάς.
-Γιατί το λες αυτό;
-Γιατί εμείς ξέρουμε τα πάντα για εσάς ενώ εσείς όχι!
-Ίσως να μην θέλουμε πραγματικά να μάθουμε για τη ζωή σας. Γιατί υπάρχει τόσο πολύ φως εδώ;
-Έχουμε πάντα φως γιατί βρισκόμαστε γύρω από αστέρια που λάμπουν συνεχώς και μας ζεσταίνουν.
-Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον.
-Έχουμε και άλλα σημαντικά πράγματα να σας δείξουμε και να βγάλετε φωτογραφίες αν θέλετε.
-Φυσικά και θέλουμε γιατί είναι ενδιαφέρον να μαθαίνει κανείς καινούρια πράγματα.
Πήγα μαζί με την υπόλοιπη ομάδα μαζί του αλλά ήμουν σίγουρος ότι τίποτα δεν θα με έκανε να αγαπώ τη γη λιγότερο και ότι δεν θα την άλλαζα ποτέ ότι και αν μάθαινα γιαυτόν τον πλανήτη ΖΟΟ που με την πρώτη ματιά μου φάνηκε τόσο άψυχος!
marios

Αριθμός μηνυμάτων : 130
Ημερομηνία εγγραφής : 22/10/2010

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης