ΟΙ ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αφιερωμένο στον Άρη!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αφιερωμένο στον Άρη!  Empty Αφιερωμένο στον Άρη!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τρι Δεκ 21, 2010 10:17 pm

Αφιερωμένο στον Άρη!  Manpad10

Αφιερωμένη η εικόνα αυτή στον Άρη. Γιατί ως συντονιστής αυτού εδώ του φόρουμ προσπαθεί και με λόγια και έμπρακτα να βοηθήσει τα μέλη να μη γίνουν θύματα του υπολογιστή!

Οι υπολογιστές φτιαχτήκανε για να υπηρετούν τους ανθρώπους και όχι για να γίνουμε εμείς σκλάβοι των υπολογιστών.

Και προσοχή παιδιά. Αν από την αρχή δεν αντισταθείτε στον πειρασμό, να μένετε δηλαδή με τις ώρες μπροστά στο κομπιούτερ, αργότερα θα είναι πολύ αργά για να ξεκολλήσετε.

Τα στοιχεία στον τομέα αυτό είναι πολύ ανησυχητικά. Υπάρχουν άνθρωποι που εθίζονται στον υπολογιστή και σιγά σιγά ξεκόβουν από κάθε άλλη δραστηριότητα. Σταματούν να βγαίνουν βόλτες, να διαβάζουν βιβλία, να συναντούν τους φίλους τους και άλλο δεν κάνουν παρά να ασχολούνται με το κομπιούτερ. Παθαίνουν δηλαδή εξάρτηση.

Οι εξαρτήσεις κόβονται πολύ δύσκολα. Το καλύτερο είναι να πάρει κανείς τα μέτρα του από την αρχή και να μην κολλήσει αυτή την ασθένεια...

Μία ώρα την ημέρα είναι αρκετό στην ηλικία σας να χρησιμοποιείτε υπολογιστή.

Και πάντα με την παρουσία του μπαμπά ή της μαμάς δίπλα μας. Ειδικά όταν μπαίνουμε στο ίντερνετ.

Ρώτησα σήμερα έναν μικρό Φαροφύλακα. Θα πήγαινες μόνος σου, χωρίς τους γονείς σου, νύχτα στο λιμάνι; Που κυκλοφορούν τόσοι άγνωστοι και ξένοι άνθρωποι;

- Όχι, απάντησε!

Κι όμως, παιδιά, επειδή και τα δύο τα γνωρίζω καλά, και τα λιμάνια (αφού η πρώτη μου δουλειά ήταν ναυτικός) και τον κόσμο του ίντερνετ, σας βεβαιώνω ότι το ίντερνετ είναι πολύ πιο επικίνδυνο. Μην υποτιμάτε τους κινδύνους.

Και μπράβο στον Άρη που ως συντονιστής προσπαθεί για το καλύτερο!!!

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 1035
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφιερωμένο στον Άρη!  Empty Απ: Αφιερωμένο στον Άρη!

Δημοσίευση από aris Τρι Δεκ 21, 2010 11:13 pm

ΜΑΡΙΟΡΗ έγραψε:
Αφιερωμένο στον Άρη!  Manpad10


Και μπράβο στον Άρη που ως συντονιστής προσπαθεί για το καλύτερο!!!

Ευχαριστώ κυρία!
Και βλέπετε εγώ μαθαίνω στους άλλους να μην κάθονται πολλή ώρα και να παθαίνουν την εξάρτηση αλλά και εγώ σαν συντονιστής το έκοψα πολλή ώρα να κάθομαι στο διαδίκτυο.
Και κάθομαι λιγότερη ώρα από μία ώρα!!!
aris
aris

Αριθμός μηνυμάτων : 562
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2010

http://mikros-mikroulis.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφιερωμένο στον Άρη!  Empty Απ: Αφιερωμένο στον Άρη!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 22, 2010 5:44 am

Αυτό εννοώ, Άρη, όταν λέω "έμπρακτα". Πως όχι μόνο το λες αλλά και το κάνεις ο ίδιος.

ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 1035
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφιερωμένο στον Άρη!  Empty Απ: Αφιερωμένο στον Άρη!

Δημοσίευση από aris Τετ Δεκ 22, 2010 1:42 pm

Κυρία όταν ήμουν "ΠΟΡΩΜΕΝΟΣ" με τον υπολογιστή τα έλεγα αυτά;
aris
aris

Αριθμός μηνυμάτων : 562
Ημερομηνία εγγραφής : 29/09/2010

http://mikros-mikroulis.blogspot.gr/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αφιερωμένο στον Άρη!  Empty Απ: Αφιερωμένο στον Άρη!

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΡΗ Τετ Δεκ 22, 2010 6:26 pm

Ήσουν; Πορωμένος;

Έχω την εντύπωση πως όχι.

Αν θυμάμαι καλά, υπολογιστή πήρες μόλις το τελευταίο καλοκαίρι. Σωστά;

Άρα δε μιλάμε για εξάρτηση (ή "πόρωση" στην αργκό της σημερινής νεολαίας) αλλά για τον ενθουσιασμό και μόνο της απόκτησης ενός καινούριου πράγματος. Είναι άλλο τελείως να χαίρομαι κάτι που το ήθελα πολύ και άλλο το "κόλλημα" (από την αργκό και αυτό) με ένα αντικείμενο ή μια συνήθεια.

Το ίδιο θα πω και για τα άλλα παιδιά που η ύπαρξη ενός φόρουμ τους έδωσε κάποιες νέες δυνατότητες να επικοινωνούν με τους φίλους τους, να ανεβάζουν τραγούδια, εικόνες, κείμενα... Είναι λογικό να δείχνουν στην αρχή έναν ενθουσιασμό αλλά παράλογο να "κολλάς" στο φόρουμ και να μην μπορείς να ξεκολλήσεις.

Ειδικά για την "πόρωση" με το ίντερνετ και τα κομπιούτερ δεν είναι μόνο που χάνουμε την ελευθερία μας και καταλήγουμε σκλάβοι τους αλλά και θέμα υγείας.

Τι μπορεί κανείς να πάθει όταν μένει πολλές ώρες στον υπολογιστή;

1. Ζημιά στα μάτια.

2. Ζημιά στο λαιμουδάκι του (αυχενικό σύνδρομο).

Και γενικά ό,τι άλλο παθαίνει ο οργανισμός μας από τις πολλές ώρες ακινησίας σε μια καρέκλα.

Κάποιοι λένε ότι και η ακτινοβολία αυτών των μηχανημάτων προκαλεί βλάβες στο σώμα μας. Παράδειγμα τα στικάκια για ασύρματη σύνδεση... Ο ίδιος ο τεχνικός των υπολογιστών μου μου είχε ανοίξει τα μάτια για την επιβλαβή ακτινοβολία που εκπέμπουν και μου σύστησε να αγοράσω τουλάχιστον ένα καλώδιο ώστε να μη βρίσκεται το στικάκι πολύ κοντά μου αλλά στα δύο μέτρα απόσταση.

Τι μπορείς να πάθεις από την ακτινοβολία; Ακόμη και καρκίνο... Και ο καρκίνος είναι μια πολύ σοβαρή ασθένεια που ακόμη η επιστήμη δεν έχει καταφέρει να τη νικήσει. Μερικές φορές λοιπόν ο καρκίνος προκαλεί θάνατο.

Το λιγότερο όμως που προκαλεί η ακτινοβολία είναι πονοκέφαλο, ζαλάδες, πόνους στο σώμα...

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ - ΙΔΕΕΣ

Προτείνω λοιπόν να μη στέκεστε πολλή ώρα και συνεχόμενα μπρος στην οθόνη. Είτε του υπολογιστή, είτε της τηλεόρασης. Να σηκώνεστε ανάμεσα, να κινείστε, να παίζετε.

Να πίνετε πολλά υγρά, χυμό πορτοκαλιού, καρότα, γάλα... Και γενικά να φροντίζετε την καλή σας διατροφή. Όπως επίσης και την ξεκούραση.

Να γυμνάζεστε συστηματικά. Με ποδήλατο, παιγνίδια που περιλαμβάνουν τρέξιμο, κάποιο επίσημο άθλημα κλπ.

Ένας τρόπος για να αποφύγετε την εξάρτηση από τον υπολογιστή είναι να βρείτε και άλλα πράγματα που σας αρέσουν για τον ελεύθερο χρόνο σας. Και να μην ασχολείστε λοιπόν μόνο με ένα αλλά με πολλά διαφορετικά.

Μπορείτε μάλιστα να βάλετε πρόγραμμα. Εσείς δηλαδή να αποφασίζετε από πριν πόση ώρα και πότε θα ανοίξετε υπολογιστή και ποτέ να μην τον ανοίγετε από ανία ή συνήθεια.

Μια καλή ιδέα είναι να υιοθετήσετε τη μέρα χωρίς υπολογιστή. Δηλαδή να αποφασίσετε μια μέρα της βδομάδας να μην ανοίγετε καθόλου τον υπολογιστή.

Άλλος τρόπος είναι να ορίσετε ωράριο μέσα στη μέρα. Δηλαδή ένα συγκεκριμένο διάστημα που θα ανοίξετε υπολογιστή. Πχ από τις 6 ως τις 8. Δεν εννοώ να καθίσετε δύο ώρες στον υπολογιστή. Αλλά η ώρα που θα καθίσετε να είναι ανάμεσα στις 6 και στις 8. Φυσικά μπορείτε να επιλέξετε ένα διαφορετικό ωράριο για τις μέρες που δεν έχετε σχολείο ή να λάβετε υπόψη τις εξωσχολικές δραστηριότητες.

Φτιάξτε λοιπόν από τώρα ένα πρόγραμμα για τις μέρες των διακοπών. Κολλήστε το στον τοίχο του δωματίου σας και φροντίστε να το ακολουθήσετε χωρίς παραστρατήματα...


ΜΑΡΙΟΡΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 1035
Ημερομηνία εγγραφής : 10/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης